Kamera Kayıt ve İzleme Sistemleri (IP Kamera, AHD, HDTVI, HDCVI)

CCTV sistemler ;


İzlemek istediğiniz alanların değişik yerlerine yerleştireceğiniz kameralar ile ortamı kontrol altına alan sistemlerdir.Bu sistemler dijital ve analog sistemler olarak iki grupta toplayabiliriz.
Her iki sistemde kullanılan kameralar aynıdır .Bu sebepten analog sistemden dijital sisteme geçiş çok kolaydır.

CCTV sistemlerinde Mekanın özelliklerine göre değişik tipte kameralar kullanılır.

Ortam Şartlarına göre kablosuz kameralar , Infraredli gece görüşlü kameralar, hareketi kontrol edilebilen kameralar ( PTZ kontrol), Network kameralar ve dome kameralar kullanılır.

Analog sistemlerde izleme monitörden yapılırak kayıt için video kaydedici kullanılır.Bun tür sistemler quad (bölücü) veya switcherlar (seçiciler) ile beraber çalışır.

Quadlar ve seçiciler , istenilen kameranın görüntüsünü seçerek monitöre verme , büyültme , küçültme ve periyodik olarak gösterme işlemlerini yaparlar.

Dijital sistemlerde (DVR : Dijital Video Recorder) izleme monitörden ve kayıt , sistemin mevcut bilgisayarınızın sabit diskine yapılır.
DVR sistemlerin avantajları ,
· Kayıtlar sabit disklerde yada CD medialarda saklanır.
· Video kaset masrafı ve arşivine gerek kalmaz
· Network ve internet üzerinden istediğiniz bilgisayardan izleme, görüntü transferi yapmak mümkündür.

IP Kamera,

Üzerinde bulunan sensörler sayesinde görüntüyü yakalayıp bu görüntüleri dijital veriye çevirdikten sonra ağ (network) yardımıyla yetkilendirilmiş kullanıcılara ileten görüntüleme sistemidir.

IP kameraların genel özellikleri;

  • IP kameraların, çalışması için kart, kayıt cihazı vb. çeşitli aparatlara gerek duymayan ileri kamera teknolojisidir.
  • IP kameralara, İnternet ve local network üzerinden erişim sağlanabilir.
  • IP kameralar, kullanım türlerine göre kablolu ip kamera ve kablosuz ip kamera olarak ayrılmaktadır.
  • IP kameralar üzerinden gelen görüntü ve ses anlık olarak masaüstü / dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlardan izlenebilmektedir.
  • IP kameralar, programlanabilir bir yapıya sahip olduklarından görüntü depolama, akıllı analiz, alan ihlali, hat ihlali, ekran değişimi, PTZ, hareket algılama, termal, alarm yönetimi (hırsız, yangın vb.) gibi fonksiyonlara sahip kamera tipleridir.
  • IP kameralar PoE (Power Over Ethernet) teknolojisine sahip, Switch, Adaptör ile CAT6 üzerinden aldığı enerji ile çalışabilir, ayrıca 12V DC ile de çalışabilir.

IP kameraların çalışma sistemi, temel olarak yakaladığı görüntüyü kullanıcıya anlık olarak iletmektir. Bu iletimde öncelikle ip kameranın lens ve sensörlerinde oluşan görüntü elektrik sinyaline çevrilir. Bu elektrik sinyali, ip kameranın içinde dahili olarak bulunan işlemciye iletilir. İşlemci analog olan bu elektrik sinyalini dijital sinyale dönüştürür. Dijital sinyal, kayıt altına alınabileceği gibi kameraya dahili veya harici olarak bağlı network, ftp server, web server, smtp client üzerinden yayınlanması da mümkündür.

IP kameraların analog kameralardan farkı en başta görüntüyü işleme biçimidir. IP kameralar yakaladıkları görüntüyü sayısal veriye çevirdikten sonra çeşitli yöntemlerle erişim sağlanabilirken bu görüntüleri NVR (Network Video Recorder) adı verilen kayıt cihazlarına, server cihazlarına, yönetim yazılım cihazlarına ve NAS cihazlarına aktarılabilir., analog kameralar ise yakaladıkları görüntüyü DVR adı verilen kayıt cihazlara aktarır. Farklı cihazlardan erişim sağlanması, programlanabilmesi, yüksek görüntü kalitesi sağlaması, çalışırken bilgisayara ihtiyaç duymaması gibi özellikler ip kameraların avantajları arasında sayılabilir. 

Ayrıca IP kameraların arayüzlerine, web browser, client yazılımlarından erişim sağlayarak, OSD menülerinde değişiklikler isimlendirmeler her kamera için ayrı ayrı yapılabilir.

Günümüz teknolojisinde yapay zeka, yüz tanıma gibi bir çok teknolojik yenilik bu IP kameralar sayesinde sağlanmaktadır. Sadece IP kameraların sağladığı bir durum olmamakla beraber bu teknolojiler ileri düzey yazılım programları ile desteklenmektedir.

UZAKTAN ERİŞİM

Aynı anda birden fazla ortamı izlemek isteyen işletmeciler, iş yerinden evindeki çocuk bakıcısını yada yardımcıyı izlemek isteyen aileler yada yazlığını bahçesini bulunduğu yerden kontrol etmek ve bu görüntüleri kayıt yapıp izlemek yada arşivlemek isteyenler tarafından tercih edilir. Uzaktan izleme yaparken bilgisayarınızdan, mobil cihazlarınızdan, tabletlerinizden izlediğiniz kameraların yönünü değiştirip görüntüye zoom yapabilirsiniz.